Od autora serwisu ruiny.bytom.pl

Nazywam się Piotr Studziński. Jestem pomysłodawcą i twórcą tej witryny. Urodziłem się w Bytomiu i tu mieszkam do dziś.
 

   Witryna powstała we wrześniu 2009 roku jako pierwsza tego typu inicjatywa w Europie. Celem tej publikacji było zwrócenie uwagi na problemy Bytomia, szczególnie te dotyczące jego przedwojennej zabudowy zarówno mieszkaniowej jak i przemysłowej. Ponad 2400 zdjęć mojego autorstwa przedstawia najbardziej wyraziste przykłady degradacji substancji miejskiej, a także to, z czego możemy być dumni i co należy koniecznie zachować dla przyszłych pokoleń. Zbieranie materiałów zajęło mi wiele miesięcy i momentami pochłaniało cały mój wolny czas. Wizyty w przedstawionych miejscach często wiązały się z zagrożeniem dla zdrowia i życia. Witrynę finansuję z moich prywatnych pieniędzy i nie umieszczam na jej stronach żadnych reklam. Piszę to, co myślę i przedstawiam prawdę taką, jaką jest. Nikt mnie nie nadzoruje i nie kontroluje. Nie należę do żadnej partii ani grup interesów i dlatego mogę sobie pozwolić na pełną niezależność publikacji. Całość podpisuję własnym imieniem i nazwiskiem, bo tak nakazuje przyzwoitość.

.....
Odpowiedzialny przekaz medialny ma wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Poruszanie trudnych problemów i mówienie o nich donośnym głosem daje szansę na reakcję osób odpowiedzialnych za zarządzanie miastem. Materiały tu zamieszczone są rzetelne, sprawdzalne i nie ma mowy o tzw. „czarnym PR”. W swoich wypowiedziach jestem precyzyjny. Nie posługuję się kłamstwami, oszczerstwami, ani manipulacją i uprzedzam, że nie pozwolę szkalować mojego dobrego imienia i mojej ciężkiej pracy tego rodzaju zarzutami. Zaliczenie Bytomia do Obszaru Strategicznej Interwencji, jako miasta pod każdym względem silnie zdegradowanego potwierdza słuszność głoszonych przeze mnie tez. Przez te wszystkie lata spotkałem się z licznymi przejawami sympatii ze strony bytomian, którzy podobnie postrzegali otaczającą ich rzeczywistość.

.....Witryna przydała się urzędnikom miejskim, którzy często ją odwiedzali. To tutaj pojawiła się pierwsza, alternatywna względem urzędowej, lista bytomskich pustostanów. Kilka osób skorzystało z jej treści podczas pisania prac magisterskich. Wspomniało o niej prestiżowe czasopismo IJURR (w języku angielskim), a także publikacje Uniwersytetu Śląskiego dotyczące problemu kurczenia się miast. Pozytywne komentarze dotarły do mnie z ust Pana dra Roberta Krzysztofika z Uniwersytetu Śląskiego, uczestnika międzynarodowego projektu Shrink Smart. Pozwolę sobie zacytować jedną z jego opinii: „(...)na spotkaniu w Liverpoolu zarekomenduje niewątpliwie Pana stronę jako kluczowy element wizualizacji tworzący pogląd na problem vacancy-houses (pustostanów) w Bytomiu”. To tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że swoje zadanie wykonałem prawidłowo.

     Posiadam pełne prawa autorskie do nazwy domeny, nazwy serwisu internetowego, całości tekstu - poza wyłączonymi przypisami - oraz wszystkich zdjęć (chyba, że przy zdjęciu pojawiła się informacja dotycząca autora). Wykorzystywanie tych materiałów bez mojej pisemnej zgody jest prawnie wzbronione! Informuję, że nie będę biernie przyglądał się kradzieży treści z tej witryny.

 

© 2009-2020 Piotr Studziński. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    strona główna |autor | facebook | media | linki