artykuły dotyczące pocztówek

partnerzy

 

 

Co to jest pocztówka?

     Pocztówka jest kawałkiem papieru, który z jednej strony przedstawia jakiś temat, a z drugiej pozwala zawrzeć pisemny komunikat. Ów kawałek papieru służy do przesyłania go innej osobie.

     Na powyższej definicji można by zakończyć dywagacje na temat istoty pocztówki, postanowiłem jednak zagłębić się w – moim zdaniem – interesujące szczegóły.

(więcej)

Rodzaje pocztówek

     Dla większości ludzi pocztówka, to pocztówka i poza miejscem, które przedstawia, nie widzą oni różnic między nimi. Dla kolekcjonera drobny szczegół powoduje, że pocztówka jest nieatrakcyjna. Postaram się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak jest.

    Gama tematyczna pocztówek jest ogromna, ja skupię się na podziale widokówek, czyli pocztówek przedstawiających jakieś miejsce na Ziemi.  

(więcej)

Wartość pocztówek

      Pisząc ten artykuł, zadałem sobie pytanie: czym jest "wartość"? Jak zdefiniować "wartość"? Definicja, która najbardziej do mnie przemawia określa, że wartość to:

     "Wszystko, co uchodzi za ważne i cenne dla jednostki i społeczeństwa oraz jest godne pożądania, co łączy się z pozytywnymi przeżyciami i stanowi jednocześnie cel dążeń ludzkich".

(więcej)

Wydawcy polskich pocztówek

     Wydawaniem pocztówek na polskim rynku zajmuje się wiele firm, a oferta jest naprawdę bogata. Poza niewielką liczbą dużych wydawnictw, istnieje wiele mniejszych, które potrafią zaskakiwać bardzo ładnymi widokówkami. Jako, że nie widziałem nigdzie w polskim Internecie spisu wydawców pocztówek, postanowiłem umieścić go tutaj. Jeśli znasz jakieś wydawnictwo, którego nie wyszczególniłem poniżej, napisz proszę do mnie, podając jego nazwę oraz dane adresowe.

(więcej)

Piotr Studziński - wywiad

W jaki sposób powiększasz swoją kolekcję?

Sposobów na zdobycie pocztówki jest wiele: można kupić ją osobiście; dostać od kogoś w formie przesyłki pocztowej; dostać w prezencie cały zbiór nie-potrzebnych komuś widokówek; wymienić się z jakimś kolekcjonerem lub kupić na aukcji internetowej.

(część 1)  (część 2)
 

Julia Rotnicka - wywiad

     Która z pocztówek jest dla Ciebie najcenniejsza?

     Najcenniejsza dla mnie jest widokówka z mapką z PWK w 1929r. podwójna satysfakcja, że z Poznania i z mapką a dostałam ją od wytrawnego kolekcjonera z Krakowa za to, że zdobyłam ważne dla niego widokówki i wzięłam za nie tyle ile zapłaciłam (choć tam w Krakowie "szły" za 2x wyższą cenę!) . Ot nagroda za uczciwość!

(więcej)

Kristof Kranjc - wywiad

    Kolekcjonowanie różnych rzeczy było głęboko zakorzenioną pasją od wczesnego dzieciństwa. W wieku 8 lat zająłem się zbieraniem znaczków – było to ciekawe, ale denerwował mnie fakt, że liczba różniących się od siebie znaczków jest ograniczona i że (teoretycznie) jakaś osoba może mieć je wszystkie, co oznacza koniec zbieractwa. Niby każdego roku produkowane są nowe wzory, ale jednak...

(więcej)

 
 © 2008-2015 Piotr Studziński

Strona główna | Autor | Artykuły | Wymiana pocztówek | Partnerzy | Linki | Zagadnienia prawne.....